Mica Venetie

On 28 iunie 2010, in locale, by Andrei Lefter


Cand esti in masina, afara ploua iar stergatoarele nu mai fac fata, inseamna ca ploua foarte tare. 😀 Cantitatea de apa pe centimetrul patrat este imensa. As concide ca ploua torential. 😀
Intamplarea a facut sa fiu prins pe drumurile comunei noastre Gugesti exact cand ploaia se infuriase mai tare. N-a tinut mult, a fost de ajuns o jumatate de ora ca strazile comunei sa se inunde. Ma intreb in cazul unor ploi de genul celei de astazi, dar cu o durata de cateva zile, oare cum va arata satul nostru?

Alta chestie minunata prin inventivitatea lucrarii este amplasarea de dusuri naturale in fata fiecarei scari de bloc. Ce, vi se pare un fapt ciudat? Deloc, este cat se poate de util, mai ales in zilele toride in care nu ai apa. Ups, am uitat ca atunci nici nu ploua deci nu poti beneficia nici de dusul natural. A… am uitat sa va explic despre ce este vorba, dar cred ca deja v-ati prins doar aruncand o privire fugara pe pozele de aici. Ma refeream la stresinele blocului proaspat renovat pe spate cu burlanele inca la vedere caruia i s-a asezat un frumos acoperis rosu. Totul e ok, chiar si culoare pictata pe fatada, dar burlanele de scurgere au fost in mod nefericit lasate pe la etajul 1 al blocului cu iesirea apei fix pe aleea ingusta din fata scarii, singurul loc pe care poti circula (aproape fara sa calci prin balti). Dusurile astea naturale m-au facut fleasca, mai ales in fata scarii blocului unde locuiesc parintii meu, pentru ca se afla fix pe colt, si acolo se intalnesc „afluentii” mai multor burlane.

Off… iar am inceput cu rautati. O nota pozitiva primesc controversatele trotuare care, sunt la inaltime, la propriu! Deci nu te uzi. Mai greu e cand trebuie sa treci garla… a pardon, strada. 🙂

Mai multe poze dupa
PS. Scuze pentru claritatea pozelor: sunt facut din mers si cu telefonul! 🙂

Tagged with:
 

4 Responses to Mica Venetie

  1. lavy spune:

    burlanele astea sun to noua inventie mondiala:)) trebuie brevetata, neaparat! sa nu mai faca nimeni asa ceva!

  2. Cristian spune:

    Mah, cat de prost poti sa fii, sa nu duci burlanul pana jos??? Asa ceva numai in filmele cu prosti, stiti ala cu burlanu… http://www.youtube.com/watch?v=KaHhecYOnw4&feature=PlayList&p=50951B273073315B&playnext_from=PL&playnext=1&index=42

  3. omulvaly spune:

    bine ca nu ai putut fotografia gropile din carosabil! ” aruncatoarele ” de apa sunt bestiale 😀

  4. Prea Tare Gugestiul ! Avem si venetia lanfa noi :))=))

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.